انواع کفپوش بتنی

کفپوش های بتنی که با انواع روشهای پرس تر، خشــک و یا میز ویبره و انواع مواد فوق روان کننده و رنگهای شــیمیایی برای ایجاد طرح و رنگهای متنوع قابل تولید است، پرکاربردترین مصالح مورد استفاده در کفسازی معابر شهری و پیاده روها به شمار می رود.

روش تولید انواع کفپوش

روش های تولید معتبر شناخته شده کفپوش های بتنی سه روش فشاری تر (پرس تر،) فشاری خشک (پرس خشک) و ویبره ای می باشند. محصولات تولید شده در روش پرس تر به مراتب کیفیت بهتری نسبت به دو روش دیگر دارند. همچنین تولید با استفاده از میز ویبره سنتی ترین روش تولید است که عموما کیفیت محصولات تولیدی به دلیل وابستگی به اپراتورهای انجام دهنده متغییر می باشد. در تمام روشها می توان از یک ملات ریزدانه برای پوشش سطحی (سطح رویه) استفاده نمود و بدین ترتیب کیفیت لایه سطحی با بتن اصلی متفاوت خواهد بود. این لایه سطحی باید از چسبندگی و اتصال خوبی با بتن اصلی برخوردار باشد.

روش تولید کفپوش ویبره ای

در روش ویبره ای (میز ویبره) بتن تولید شده با سطح کارایی خمیری یا خمیری شل در قالبهایی با جنس پلاستیک فشرده ریخته می شوند و با قرار دادن قالبها بر روی میز ویبره تراکم صورت می گیرد. در این روش برای رسیدن به سطح کارایی خمیری که منجر به تراکم کافی در نمونه های تولیدی با میزه ویبره شود، نیازمند استفاده از مواد روان کننده یا فوق روان کننده می باشیم. شواهد و تجربیات قبلی در این روش، نشان داده است که در صورت عدم استفاده از روان کننده و عدم کاهش نسبت آب به مواد سیمانی نمی توان محصولی با مشخصات مکانیکی و دوام قابل قبول تولید نمود. همچنین برای ایجاد دوام مورد نظر به ویژه در شرایط محیطی دارای یخبندان و ذوب شدن های مکرر دستیابی به بتن مطلوب بدون مواد حبابزا عملا مشکل و شاید غیرممکن باشد.

روش تولید کفپوش پرس خشک

بتن مورد استفاده در روش پرس خشک با سطح کارایی خیلی سفت، به اصطلاح بتن خشک، در قالب ریخته می شود و در حین ویبره پرس با فشار زیاد سبب متراکم شدن بتن می گردد. در این روش عموما از دو نوع بتن در قسمت سطحی (رویه) و میانی (پایه) استفاده می شود. این روش امکان دستیابی به نسبت آب به مواد سیمانی کم بدون استفاده از مواد افزودنی روان کننده یا حباب زا را فراهم می آورد. نتیجه مطلوب در این روش تا حدود زیادی علاوه بر استفاده از طرح اختلاط مناسب بتن مصرفی، مشروط به تراکم کافی و عمل‌آوری کافی بعد از تولید است.

روش تولید کفپوش پرس تر

در روش پرس تر بتن با سطح کارایی خمیری شل یا خیلی روان تولید و در قالب ریخته می شود و متراکم می گردد؛ سپس آب اضافی از سطوح آن مکیده یا توسط صفحات جاذب آب، جذب می گردد و همزمان با خروج آب، بتن لرزانده و فشرده می شود تا فضای خالی ایجاد شده در اثر خروج آب تا حد امکان کم گردد. پس از این مرحله کفپوش های بتنی روی پالت قرار گرفته و پس از بسته بندی (معمولاَ) به اتاق بخار برای عمل آوری منتقل می شوند. قطعات تولیدی به این روش دارای مشخصات مکانیکی بسیار مناسب و عملکرد قابل قبول در مقابل سیکل های یخبندان، عوامل سایش و فرسایش نسبت به دو روش دیگر می باشند.

رنگ کفپوش

رنگ ها می توانند با سردی و گرمی خود، با تظاهر یا فروتنی خود، ایجاد تنش و یا آرامش کرده و به هر حال در فضا وزن ایجاد نمایند. رنگ پدیده ای است که در همه جا حضور دارد و نقش بازی می کند.  رنگ های متعدد و یا مخلوط می توانند، باعث ایجاد جذابیت یا شادمانی مضاعف در یک منطقه شوند. زیرا تنوع جزئی که در رنگ های واقعی سنگ بوجود می آید، این اجازه را به کفپوش تولید شده می دهد که بسیار طبیعی به نظر برسند.

در کاربرد رنگ در کف سازی باید در نظر داشت که رنگ های روشن نور را باز می‌تابانند و رنگ های تیره با جذب نور، مقاومت کمتری در برابر حرارت دارند. استفاده از رنگ های طبیعی سنگها و مصالح، در زیباسازی و کیفیت محصول برتری دارد.

معایب کفپوش بتنی

در کنار مزایای متعددی که برای کفپوش بتنی بر شمرده شد، می بایست به معایب آن نیز اشاره شود.

کف پوش های بتنی همان طور که قابلیت جذب گرمای بالایی دارند، هنگام عدم وجود آفتاب، فضای سردی را ایجاد خواهند کرد. البته در منزل به راحتی با استفاده از یک قالیچه می توان این مشکل را مرتفع نمود.

عدم قابلیت ارتجاعی کفپوش بتنی، یکی دیگر از معایب آن می باشد. این موضوع می تواند در ناراحتی مفاصل و کمر نقش داشته باشد. البته برای این مورد نیز کافی است در اماکنی که مدت زیادی را روی این کف پوش ها می گذرانید پادری هایی که از جنس چوب پنبه یا لاستیکی هستند، استفاده کنید.

به سبب سفتی زیاد بتن، در صورت برخورد اشیای شکستنی با این کف پوش، احتمال شکستن آن ها زیاد خواهد بود. بنابراین حتی الامکان اتاق کودکان و افراد سالخورده را با این کف پوش ها پوشش ندهید.

مورد دیگر که به نحوه ی کاربرد کفپوش مربوط می شود، بتونه کاری صحیح آن است. در صورتی که این کار به درستی انجام نشود امکان رشد قارچ و کپک به دلیل جذب رطوبت در کف پوش وجود دارد.

قیمت کفپوش بتنی

قیمت کفپوش های بتنی می تواند متناسب عوامل مختلفی از جمله روش و فناوری ساخت، نوع مصالح به کار رفته، ابعاد، کیفیت ساخت و همچنین رنگ متفاوت باشد. شرکت سبک بتن پرتیکان با بهره مندی از مدرن ترین تجهیزات و فناوری های روز دنیا توانسته است محصولاتی با کیفیت بالا و در عین حال قیمت مناسب تولید کند. برای استعلام قیمت و دریافت نمونه محصولات به سایت شهر موزاییک طوس مراجعه نمایید .

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *