دستگاه هایی که برای ساخت محصولات بتنی به کار می رود چه تفاوتی با موزاییک های پلیمری دارد؟

برای به وجود آوردن تعدادی از ویژگی های فیزیکی و ظاهری در فناوری ساخت موزاییک های پلیمری محدودیت زمانی وجود دارد، به همین دلیل برای این کار به ویبریشن هایی نیاز می باشد که در زمان بسیار محدودی بتوانند مشخصاتی که برای این مورد نیاز است را انجام دهند.

در حالیکه در ساخت محصولات بتنی و موزائیک هایی که  ویبره ای می باشند، محدودیت زمانی وجود ندارد و به این دلیل باید میز های ویبریشن با عرض کم و طول زیاد تولید شود.

مدت زمانی که برای ویبریشن در بتن وجود دارد زمان مشخص و محدودی نمی باشد و به همین سبب میزهای ویبره ضربه های حمل کننده و افقی را وارد می کند و منتقل کردن قالب های لاستیکی با مواد مورد نیاز در زمانی بین ۳ الی ۵ دقیقه به آخر ویبریشن انجام می شود و بعد از آن نیز فرآیند جمع آوری اعمال خواهد شد.

برای ساخت این محصول به طول ضربه، زوایای ضربه، فرکانس، مقدار قدرت ضربه، دامنه ارتعاش و… احتیاج می باشد که ویبریشن هایی که در بازار ارائه می گردد، قابلیت ایجاد شدن این ارتعاش ها را ندارند. به عنوان نمونه:

ضربه ها در دستگاه های ورتیکال ویبریشن ویژه به صورت عمودی می باشد و به همین دلیل به یک نفر برای جابه جا کردن قالب ها در سطح طول ورتیکال ویبریشن نیاز است.

میکسر هایی که برای بتن ها به کار می روند، قابلیت مخلوط کردن مواد چسبنده با سایش بالا را دارا نمی باشند. میکسر های بتن در تولید مواد مربوط به سنگ های مصنوعی،  مواد به کار رفته در این محصول را حمل می کند، آن را جارو کرده و تنها در اطراف میکسر به چرخش در می آورد.

به همین دلیل و با وجود نداشتن قابلیت مخلوط مواد، واکنش هایی که به صورت شیمیایی و پلیمری برای این کار صورت می گیرد، انجام نخواهد شد، بنابراین ساخت سنگ های مصنوعی با کیفیت امکان پذیر نمی باشد. بعضی از ترکیب های به کار رفته در این محصول، حل شونده نیست و در نتیجه با کمک گرفتن از ویژگی میکسر های سانترفیوژ و مواد نانو بافت مولکولی موجود در آنها شکسته می شود و به حلال تبدیل خواهد شد.

خط تولید دستی و اتوماتیک در کارخانه موزاییک پلیمری چه تفاوتی با هم دارند؟

در خط تولید دستی، مشخص کردن مقدار مصرف مواد توسط اپراتور انجام می شود، بارگذاری مواد به وسیله کارگران به صورت دستی صورت می گیرد. مشاهده کردن چگونگی واکنش های شیمیایی و پلیمری به کمک حواس پنج گانه و به وسیله اپراتور انجام خواهد شد و بعد از طی کردن واکنش های مربوطه مواد در آن بارگذاری می شود. در مرحله بعدی نیز آماده سازی و محیا کردن این مواد داخل دامپر صورت گرفته و به طرف میز ویبره حمل می شود.

پس از حمل کردن مواد به طرف ورتیکال ویبریشن، مواد درون قالب مخصوص ریخته می شود و وزن آن تعیین می گردد، پس از طی کردن این مراحل مواد ویبریشن و جمع آوری شده و در مکانی که مورد نظر می باشد، دپو خواهد شد.

به این دلیل که در روش دستی نیروی انسانی دخالت دارد، میزان کیفیت و حجم مواد تولید شده به اپراتور و نیروی انسانی بستگی دارد و همچنین این موارد رابطه مستقیم با این عامل دارد. برای تولید و ساخت ۱۵۰ متر مربع، به ۸ نفر نیروی کار نیاز خواهد بود در حالیکه خط تولیدی که به صورت تمام اتوماتیک می باشد برای تولید ۶۰۰ مترمربع به ۵ نفر نیرو نیازمند می باشد.

عملکرد ماشین آلات اتوماتیک برای ساخت موزاییک پلیمری به چه صورتی می باشد؟

در طی فرآیند تولید موزاییک پلیمری یا سنگ مصنوعی انتخاب کردن یک فرمول درست برای تهیه مواد ( اینکه چه نوع محصولی و چه نوع رنگی و همچنین با چه نوع فرآیندی تولید گردد ) به وسیله اپراتور صورت می گیرد، همچنین مشخص کردن مقدار مصرف مواد توسط کامپیوتر انجام می شود.

مواد اولیه ای که مورد نیاز است، بارگذاری می شود و به کمک یک سنسور پیشرفته این جریان ۲۵ تا ۳۰ بار در ثانیه اسکن خواهد شد و در زمانی که واکنش های شیمیایی و پلیمری صورت می گیرد، مواد دیگر به مخلوط اضافه می شود. بعد از طی شدن این مراحل و آماده شدن آن، مواد داخل دستگاه منتقل کننده ریخته شده و تا کنار دریچه هایی که برای قالب گیری مواد می باشد، حمل می شوند.

در بخش قالب گیری مواد با توجه به نوع محصول و قالب مورد نظر، میزان وزن معین مواد به طور خودکار داخل قالب ها ریخته و بر روی ویبریشن، در تایم مشخصی عملیات ویبره شدن صورت می گیرد و بعد از انجام دادن این مراحل مواد جمع آوری خواهد شد.

به دلیل انجام شدن اسکن دقیق، بارگذاری مواد به طور اتوماتیک، شناسایی واکنش ها به وسیله دستگاه و … کیفیت محصولات تولید شده در ماشین آلات اتوماتیک به صورت یکسان می باشد. همچنین برای تولید کردن تقریبا ۵۰۰ متر مربع به تعداد ۴ تا ۵ نفر نیرو در هر شیفت کاری نیاز می باشد و برای انجام دادن عملیات بسته بندی و بارگیری محصولات نیز ۲ تا ۳ نیرو لازم است.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *