مقالات

موزاییک مرغوب

موزاییک ها از بتن فشرده ساخته می شوند و دارای طرح ها و مدل های گوناگونی می باشند و هم برای فضا های بیرونی و هم فضا های داخلی قابل نصب هستند.

موزاییک کف پوشی متراکم و در حقیقت یک نوع بتن است که تراکم خود را از طریق فشار پرسی و یا از طریق لرزش به دست می آورد. موزاییک از ماسه، سیمان، سنگ دانه، پودر سنگ و آب تشکیل شده و در ابعاد و طرح های گوناگون وجود دارد. موزاییک، گونه های متنوعی دارد که بهتر است هنگام خرید از این محصول شناخت مختصری داشته باشیم و نسبت به مواد تشکیل دهنده آن هم اطلاعاتی کسب کنیم.

مواد تشکیل دهنده موزاییک

مواد تشکیل دهنده موزاییک عموما در طبیعت یافت شده یا کم هزینه و در دسترس هستند. همین امر موجب به کم هزینه بودن اجرای موزاییک در مقایسه با سایر کفپوش‌ها شده است. مواد تشکیل دهنده موزاییک عبارتند از؛

سیمان  

آب

ماسه

ریگ رنگی

پودر سنگ

رنگ افزودنی

مراحل تولید موزاییک

مهیا سازی مصالح

انبار کردن مواد

شستشوی مصالح

مخلوط کردن مواد

قالب گیری و برش

ساییدن

گرم خانه

بتونه کاری

دپو کردن

انواع موزاییک

معمولی: از دولایه تشکیل شده و در قالب چدنی یا فولادی ریخته شده، به آن آب داده شده و بعد از خشک شدن ساب می خورد.

شسته: 5 ساعت در گرم خانه می ماند تا آب فیزیکی خود را از دست دهد.

تک لایه: با ضخامت 17 میلیمتری، دارای وزنی سبک تر از موزاییک معمولی و مناسب برای پشت بام و سالن ها است و بهترین گزینه برای فرش کردن پشت بام است چون استحکام بالا و جذب پایین آب را دارد.

سیمانی: سنگ دانه تزیینی ندارد و شیار و طرح ساده دارد.

سنگ دار: در سطح رویه، سنگ تزیینی دارد.

شیار دار: در سطح رویه فرورفتگی و برجستگی دارد.

پلاکی: اندازه این سنگ ها بر حسب ابعاد موزاییک متفاوت است.

روش تولید موزاییک

پرسیفشار ایجاد شده از طریق دستگاه پرس ایجاد تراکم می کند.

ویبره ای: در فرایند تولید فشاری وجود ندارد و تراکم ها با دستگاه لرزاننده ایجاد می شود.

موزاییک از دو سطح تشکیل می شود

لایه رویه: نقش و ظاهر موزاییک که غالبا رنگی است.

لایه زیرین: این لایه مقاوم تر از سطح رویه است و قابلیت تحمل فشار بیشتری را دارد.

موازییک پلیمری چیست؟

موزاییک پلیمری یا سنگ مصنوعی سمنت پلاست ترکیبی از بتن و پلیمر است که با کیفیت بسیار بالا تحول عظیمی را در صنعت سنگ و موزاییک ایجاد کرده است. مواد تشکیل دهنده این موزاییک ها ماسه، سیمان، رزین، رنگدانه های شیمیایی و آب است. در فرایند ساخت این محصول ترکیب پلیمر و نانو باعث تغییر ساختار و کریستاله شدن سیمان شده که باعث چند برابر شدن قدرت و استحکام آن می شود؛ همچنین ویژگی هایی مثل خاصیت آب گریزی، تراکم بافت مولکولی، افزایش چسبندگی و… در آن به وجود می آورد که سبب برتری آن نسبت به سنگ طبیعی از لحاظ قدرت تحمل فشار و استحکام می شود.

مقایسه موزاییک سنتی با موازییک پلیمری

 موزاییک پلیمری در مقایسه با موزاییک سنتی بسیار سبکتر است زیرا به دلیل مقاومت کافی با ضخامت کمتری تولید می شوند و در نتیجه به دلیل وزن کمتر، کار با آن ها بسیار آسانتر است.

 موزاییک پلیمری از مقاومت بالاتر (تقریبا سه برابر بتن) و چسبندگی بیشتری نسبت به موزاییک های سنتی برخوردار است.

 موزاییک پلیمری دارای تنوع رنگ بیشتری نسبت به موزاییک های سنتی است و قابلیت اجرا در طرح های گوناگون را داراست.

موزاییک پلیمری در سایز های مختلف وجود دارد در نهایت برای نصب آن ها به برشکاری زیاد نیازی ندارد.

موزاییک های پلیمری در شرایط بد آب و هوایی نیز نسبت به موزاییک سنتی مقاومترند و درهنگام تغییرات آب و هوایی ترک نمی خورند.

موزاییک پلیمری تنوع قیمت زیادی دارد.

موزاییک تک لایه

موزاییکی که تنها یک لایه رویه دارد و لایه زیرین ندارد و در ساختمان های چند طبقه از آن ها استفاده میشود و بسیار نازکتر از موزاییک های معمولی است ولی با وجود وزن کم و نازک بودن از مقاومت بالایی برخوردار است و در آن از سنگ دانه های بسیار ریز استفاده می شود. این نوع از موزاییک بیشتر در کشور های آلمان و ایتالیا ساخته می شود.

موزاییک واش بتن یا بتن شسته

این نوع موزاییک در واقع نوعی کفپوش بتنی است که از ترکیب ماسه، مواد روان کننده بتن، سنگ دانه های معدنی و چسب بتن در رنگ های مختلف تشکیل می شوند. این موزاییک ها به دو روش پرسی و ویبره تولید می شوندکه در روش ویبره مواد را در قالب های مخصوص می ریزند و بعد از عبور از مرحله ی ویبره وارد اتاق بخار می شوند و پس از یک روز آن ها را از قالب خارج کرده و با فشار آب زیاد شسته می شوند تا زیبایی آن ها نمایان شود و در روش پرسی نیز مواد را در قالب های آماده می ریزند و روی آن ماسه و سیمان می ریزند و وارد دستگاه پرس می کنند به این ترتیب موزاییک دو لایه ساخته می شود و پس از آن مانند روش ویبره ای موزاییک را با فشار آب زیاد می شویند.

اجرای موزاییک شسته

این موزاییک ها را می توان به روش خشکه چینی یا ملات خیس نصب کرد. ولی باید قبل از نصب زیرسازی محل نصب کاملا کوبیده و متراکم شود و همچنین بین موزاییک ها باید بین 5 – 1 سانتی متر فاصله باشد و از ریختن دوغاب و سیمان و ماسه روی آن ها اجتناب شود و نکته مورد توجه دیگر این است که برای شستن این موزاییک ها نباید از مواد اسیدی و نمک استفاده شود.

موارد استفاده موزاییک شسته

واش بتن را بیشتر در مکان های عمومی و محوطه های خارجی، کنار استخر ها، باغ، رمپ پیاده رو، پمپ بنزین، محوطه ی بین بلوک های ساختمانی، فضای سبز و… به عنوان کفپوش می توان استفاده کرد. از این نوع کفپوش ها می توان در محیط های رو بسته نیز استفاده کرد.

ویژگی های واش بتن

 قدرت تحمل بالای فشار

 چسبندگی سنگدانه ها با بتن که موجب می شود سنگدانه ها از بتن جدا نشوند.

 استفاده از سنگدانه های مقاوم در برابر فشار

 مقاوم بودن در برابر شرایط بد جوی که دچار ترک خوردن نمی شوند.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Set your categories menu in Theme Settings -> Header -> Menu -> Mobile menu (categories)
Sidebar Scroll To Top