چه موادی در ساخت موزاییک های پلیمری به کار رفته است ؟

در ساخت این نوع از موزاییک ها از مواد مختلفی استفاده می شود که این مواد عبارتند از :

 • استفاده نمودن از ماسه
 • استفاده کردن از ترکیباتی به نام ریز دانه
 • سیمان
 • روان کننده
 • رنگ دانه برای طراحی و رنگ آمیزی موزاییک
 • آب
 • مواد شیمیایی
 • نانو
 • استفاده از قالب های سیلیکان

  استفاده نمود ن از موزاییک های پلیمری در مقایسه با سایر موزاییک ها چه تفاوت هایی خواهند داشت  ؟

  تنوع رنگ به کار رفته در این محصولات :

  در تولید موزاییک های پلیمری از رن دانه های شیمیایی متفاوتی با رنگ های مختلف استفاده می شود و در مقابل موزاییک هایی که به شیوه ی سنتی با رنگ های قرمز و سفید تولید می شوند بسیار تنوع رنگی بیشتری دارند به این دلیل که در این نوع از موزاییک های سنتی از روان کننده ها استففاده نمی گردداما در مقابل به دلیل استفاده کردن از فوق روان کنند ه ها باعث می گردد بتوان هر نوع رنگ دانه ای را برای تولید و رنگ کردن موزاییک به کار برد .

  غیرقابل سابیده شدن :

  در موزاییک های که به صورت پیمری ساخته می شوند به دلیل به کار بردن روان کننده مکان سایش موزاییک به حداقل خواهد رسید واین در حالی است که موزاییک هایی که به صورت ویبره ای ساخته می شوند به علت اینکه رویی که با رنگ دانه های معدنی ترکیب شده اند همواره در صورت نصب شدن دچار فرسایش خواهند شد که این فرسایش باعث می شود محیط از نظر زیبایی کمتر جلوه کند ، در صورتی که با استفاده از موزاییک های پلیمری می توانید محیط خود را زیبا تر کنید و همچنین نگرانی از بابت فرسایش نخواهید داشت .

  شما در حال مطالعه مقاله قیمت سنگ پلیمری هستید

  موزاییک های پلیمری مقاومت بالایی در مقابل سرما دارند :

  به دلیل اینکه تراکم این نوع از موزاییک ها بیشتر می باشد باعث می شود ساختاری را به وجود آورند در مقابل سرما و یخبندان بتواند از خود مقاومت نشان دهد و همچنین مانع از نفوذ آب در خود شود

  به همین خاطر موزاییک ا ی پلیمری در زمان پرس شدن بسیار متراکمم می شوند که این تراکم در مقایسه با موزاییک هایی که به روش سنتی ساخته می شوند قابل تشخیص است و را هکار فهمیدن این تراکم بسیار ساده خواهد بود

  به این صورت که شما می توانید با زدن ضربه به موزاییک و شنیدن صدای آن از تراکم داشتن موزاییک خیالتان راحت شود و از طرفی دیگر این موزاییک ها به دلیل فشردگی که دارند ضخامتشان کمتر خواهد شد بنابراین از این نوع از موزاییک ها می توان در پشت بام های خانه استفاده کرد به ویژه در مناطق سرد سیر که استفاده از این نوع موزاییک ها به شدت توصیه می شود .

  طراحی گوناگون : در این نوع موزاییک ها امان به وود آمدن طرح های مختلف وجود خواهد داشت ، این در حال است که موزاییک های پررسی و سنتی قدیمی در چند طرح و رنگ بیشتر تولید نمی شوند اما موزاییک های پلیمری را می توان در هر طرح و رنگی تولید کرد بنابراین برای سفارش آن با مشکلی مواجه نخواهید شد .

  استفاده از موزاییک های پلیمری چه معایبی ممکن است در پی داشته باشد ؟

  استفاده از موزاییک های خوب پلیمری در صورتی امکان پذیر است که مواد اولیه ی مناسب آن ها وجود داشته باشد ، اما برای تولید کردن موزاییک خوب پلیمری به موارد زیر حتما باید توجه شود چراکه در صورت نادیده گرفتن ممکن است استفاده از موزاییک های پلیمری به صرفه نباشند ، این موارد عبارتند از

  1. در صورتی که از روان کنند ها به نسبت مشخص شده استفاده نشود ممکن است برای مواد دیگر حساسیت ایجاد کند .
  2. مواد اولیه ممکن است در زمان تر کیب شدن بایکدیگر دچار حساسیت شوند بنابراین باید به این مسئله توجه کرد .
  3. در صورت استفاده از مواد روان کننده ی جامد در ساخت پلیمر باید دقت فروانی داشته باشید ، زیرا استفاده ی بیش از حد می تواند در کیفیت موزاییک پلیمری تاثیر داشته باشد .
  4. ایجاد حساسیت در زمان ترکیب کردن رنگ دانه ها با مواد اولیه وجود دارد در نتیجه باید بسیار مراقب باشید تا آسیب در زمان ترکیب کردن این مواد متوجه ی شما نشود .
  5. اگر از پودر سنگ بیشتر از چیزی که لازم است در ساخت موزاییک استفاده کنید ، موزاییک ساخته شده ترد تر و شکننده تر خواهد شد ، بنابراین باید با نسبت های مشخصی از پودر سنگ در ساخت موزاییک استفاده شود .

  یکی از معایب

  بنابراین یکی از معایب تولید موزاییک های پلیمری می توان به سخت بودن ساختنشان اشاره کرد چراکه برای تولید شدن نیاز مند دقت بالایی هستند ، در همین رابطه باید برای تولید این محصولات از افراد متخصص این کار استفاده شود و نمی توان از موزاییک سازانی که به شیوه ی سنتی اقدام به ساخت موزاییک می کنند استفاده کرد

  در آخر هم باید حتما به این موضوع توجه کنید که در صورت استفاده کردن از مواد اولیه بیشتر از آن چیزی باید استفاده شود ممکن است در روند تولید موزاییک و بر روی کیفیت آن تاثیر بسزایی داشته باشد ، به عنوان مثال در صورت استفاده ی بیش از حد از پودر سنگ موزاییک دچار ترک خوردگی خواهد

  تاریخچه ی سنگ های مصنوعی مربوط به چه دوره ای می باشد ؟

  از این نوع سنگ ها برای اولین بار در قرن ۱۸ استفاده شد و تا به امروز به عنوان یکی از محصولات پرکاربرد در زمینه های مختلف کاربرد دارد ، به طوط که در موارد غیر صنعتی نیز از این سنگ ها استفاده می کنند .

  از اولین سنگ  با نام  LACS  در سال ۱۷۹۶ میلادی استفاده شد ، اما از آن زمان به بعد با روش های مختلفی این سنگ را در جهت تولید محصولات مختلف  به کار می برند به صورتی که به شکل امروزی در آمده است .

  این نوع از سنگ ها که بسیار متراکم می باشند از ماسه و سیمان ساخته می شوند ، همچنین در ترکیبات آن مواد شیمیایی و روان کننده ی مخصوصی نیز به کاربرده خواهد شد .

  آیا می توان از موزاییک ها ی پلیمری در پشت بام ها و تراس ها استفاده کرد ؟

  می توان از موزاییک های پلیمری در پشت بام و نمای ساختمان ها استفاده کرد به همین خاطر از موارد مورد استفاده از موزاییک های پلیمری می توان  برای کفپوش کردن استفاده کرد به ویژه در روف گاردن ها ،چراکه این محصولات در صورت مرغوب بودن توانایی مقامت در مقابل فرسایش و شرایط آب و هوایی را خواهند داشت در نتیجه به کار گیری آن ها در منازلی که دارای روف گاردن می باشند مشکلی ایجاد نخواهد کرد

  همچنین از دلایلی که این نوع از موزاییک را برای این کار مناسب تر کردده است می توان به داشتن تراکم بالا در قبال ضخامت پایین اشاره کرد به گونه ای که استفاده از این نوع پلیمر می تواند وزن تمام شده را بسیار سبک تر کند .

  از دیگر مکان هایی که می توان از موزاییک های پلیمری به عنوان نوعی کفپوش استفاده کرد می توان به نمای ساختمان ها اشاره داشت که می توا ن از این نوع موزاییک ها در طرح ها و رنگ های مختلف استفاده کرد می توان در  باغ ها و مکان های عمومی نیز از این موزاییک ها استفاده کرد و حتی از این نوع محصول می توان در محیط هایی که بسته می باشند نیز استفاده کرد مانند داخل فضای ساختمان در کنار استخر های سر پوشیده اما باید پس از نصب توجه داشته باشید که محیط تهویه ی مناسب داشته باشد .

  از چه روش هایی برای نگهداری موزاییک های پلیمری در دراز مدت می توان استفاده کرد ؟

  پس از این که موزاییک ها را چه به عنوان کف پوش و یا به عنوان دکوراسیون استفاده کردید باید در نظر داشته باید که این موزاییک ها به نکاتی برای نگهداری نیاز خواهند داشت .

  باید توجه داشته باشید که  موزاییک های پلیمری در مدت زمان طولانی  نیاز به مراقبت و نگهداری خاصی ندارند ، اما بسته به اینکه  اگر موزاییک کثیف  و آلوده  شد می توان آن را به وسیله ی آب با فشار زیاد تمیز کرد ، و یا حتی در صورتی  که مقدار لکه ی  بر روی موزاییک قرار بگیرد می توانید از محلول های اسیدی استفاده کنید به ویژه محلول اسید موریاتیک که  قدرت لکه بری فوق العاده ای دارد و می تواند لکه های ناشی از روغن ماشین و… را در کوتاه ترین زمان ممکن پاک نماید .

  برای اینکه بتوانیم لکه های ایجاد شده را پاک کنید باید به این صورت از اسید ها استفاده شود ، بنابراین روش استفاده کردن از   اسید ها برای پاک کردن لکه ها به این صورت می باشد که مقداری از محلول اسیدی را بر روی  کفپوش بریزید و صبر کنید تا محلول بر روی موزاییک جاری شود سپس می توانید آن را پس از چند لحظه با آب شستو دهید ، اما درهنگام استفاده از محلول های اسیدی بهتر است از تماس  پیدا  کردن با آن خود داری شود .

  یکی دیگر از روش هایی که برای نگهداری موزاییک ها مورد استفاده قرار می گیرد آب بندی کردن می باشد ، به این صورت که می توانید از یک عایق خارجی برای آب بندی استفاده نماید و روش امتحان این کار نیز به این شکل می باشد که اگر آب توانست در موزاییک نفوذ پیدا کند به این معنی می باشد که آب بندی به درستی صورت نگرفته.

  در هنگام نصب موزاییک ها باید به چه نکاتی توجه شود ؟

  باید مکانی را که برای نصب موزاییک ها انتخاب می کنید از قبل صاف کرده باشید و هیچگونه پستی و بلندی نداشته باشد چراکه وجود پستی بلندی ها در زیر کار می تواند بر روی زیبایی کار تاثیر داشته باشد .

  باید موزاییک ها را در فاصله ی مشخص از هم قرار دهید .

  از ملات ماسه و سیمان به اندازه ی کافی در زیر موزاییک ها استفاده شود .

  در صورتی که از این موزاییک ها برای بدنه ی دیوار و نما کردن ساختان استفاده می کنید حتما باید از اسکوپ سنگ برای  نگهدار موزاییک ها استفاده کنید .

  پس از نصب در صورتی که مقداری ماسه و سیمان در بین درز ها جامانده باشد می توانید از برس استفاده کنید ، در این روش برای تمیز کردن موزاییک به آرامی برس را بر روی موزاییک ها بکشید تا با این کار به آن ها آسیبی  هم وارد نشود  .

  شستشو با آب و مواد شوینده

  در صورتی که بخواهید موزاییک ها را پس از نصب به طور کامل شستشو کنید می توانید به وسیله ی آب فراوان به همراه مواد شوینده آن ها را پاک کنید .

  در صورتی هم که موزاییک ها را در محیط های بسته مانند آشپزخانه و یا اتاق به کار برده اید توجه داشته باشید که موزاییک ها برای خشک شدن نیاز به تهویه خواهند داشت ، به همین خاطر درب ها و پنجره های آپارتمان خود را باز نگه دارید تا هوا جریان پیدا کند .

  به دلیل اینکه این موزاییک ها چسپندگی زیادی دارند به همین خاطر ممکن است در زمان نصب به خوبی در جای خود قرار نگیرند به همین خاطر باید در زمان نصب مقداری شن ریزه در پشت موزاییک قرار دهید تا موزاییک بهتر نصب شود .

  این موزاییک ها در مقابل سرما بسیار مقاوم هستند اما در صورتی که در زمان نصب به خوبی درز های آنها پوشیده نشود ممکن است در صورت وجود باران آب به زیر موزاییک ها نفوذ کنند و آن را از سر جای خود بلند کنند ، به همن خاطر باید پس از نصب درز های بین موزاییک ها با دوغاب مناسب پوشیده شود تا از مشکلاتی که ممکن است پیش بیاید جلوگیری کنید .

  برای نصب موزاییک ها بهتر است ملات را با ضخامت ۲ تا ۵ میلی متر در زیر موزاییک ها بریزید و مواظب باشید ملات از طرفین موزاییک بر روی سطح ریخته نشود چراکه تمیزی آن قدری مشکل خواهد بود .

  آیا می توان از موزاییک های پلیمری به عنوان روشی دائمی برای کفپوش کردن استفاده کرد ؟

  همانطور که در مباحث بالا توضیح داده شد ، این نوع از موزاییک هایی پلیمری در صورتی که توسط کارشناسان  به همراه اندازه گیری دقیق تولید شده باشند می توانند به عنوان کفپوش های دائمی به کار روند به طوری که بسیاری از مشتریان و استفاده  کنندگان از  موزاییک های پلیمری را در مقایسه با کفپوش های ارزان تری که دربازار وجود دارد مناسب نمی دانند چرا که پایین بودن قیمت می تواند به معنی بی کیفت بودن این محصولات باشد

  اما در هنگام استفاده و خرید موزاییک های پلیمری باید به این نکته توجه داشته باشید که این نوع از کفپوش های ارزان در صورت استفاده کردن در محوطه سازی پس از گذشت دو سال عمر خود را از دست خواهند داد و نیاز به تعویض کردن خواهند داشت اما این در حالی است که موزاییک های پلیمری تولید شده و مرغوب به دلیل  داشتن توانمندی برای مقاومت در شرایط آب و هوایی مختلف می توانید پس از گزشت چندین سال نیز از آنها استفاده نمایید

  به طوری که نیاز به تعویض نخواهند داشت ، درنتیجه استفاده از موزاییک های پلیمری به دلیل اینکه مناسب تر هستند  و  از استحکام کافی در هنگام استفاده برخوردار می باشند برای محوطه سازی مقرون به صرفه تر هستند ، از طرفی  دیگر در این نوع از موزاییک ها  مواد اولیه ی مرغوب و همچنین  مواد افزودنی  شیمیایی با کیفیت به کار برده شده است به همین خاطر است ، این نوع از موزاییک های پلیمری  در مقابل نفوذ آب به دلیل نانو بودن به خوبی از خود مقاومت نشان می دهند ، به طوری که می توان از آن ها در  کفپوش کردن استخر ها استفاده کرد .

  از سنگ های مصنوعی در چه مکان هایی استفاده می کنند ؟

  از این سنگ ها می توان در محوطه سازی ، پارک ها ، کفپوش کردن استخر ونمای ساختمان ها استفاده کرد ، در نتیجه از این سنگ ها به دلیل اینکه مقاومت خوبی در مقابل رطوبت و شرایط آب و هوایی سرد دارند ، می توان در مناطق و قسمت هایی از کشور که پر باران هستند  بیشتر استفاده کرد .

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *