آشنايي با موزاييكهاي حياطي پرسي رايج در ايران

موزائیک حياطي پرسي، کفپوشي است متراکم ، در حقيقت يک جور بتن است که تراکم خود را از طريق فشار پرسی به دست می آورد و از ماسه ، سيمان ، سنگ دانه، پودر سنگ و آب در ابعاد و طرحهای گوناگون وجود دارد.

موزاییک حیاطی پرسیبه طور کلی موزائیک حياطي رايج از دو سطح تشکيل شده است :

  1. لايه رويه و يا رنگ موزائیک :

اين لايه که نقش موزائیک را تشکيل می دهد و در آن از پودر سنگ ، سيمان، آب ،سنگدانه‌هاي رنگي و رنگهای معدني استفاده شده است .

  1. لايه زيرين يا نارين:

اين لایه دارای ضخامت بيشتری نسب به لايه رويه می باشد نقش تحمل فشار را نيز بر عهده دارد. و مانند لايه رويه از سيمان ،آب و ماسه تشکيل شده است.

روش تولید موزائيک پرسي :

پس از تهيه مخلوط مواد اوليه (ميكس)، آنرا در قالب فلزي ريخته و با اعمال فشار به كمك دستگاه پرس باعث ايجاد تراکم در موزائيک می شود. ميزان فشار بسته به ابعاد و نوع سنگ دانه های به کار رفته متغيير می باشد. موزائیک هايی که از اين طريق توليد می شوند حتما نياز به ساب خوردن دارند.(دو قشری)

برخي از موزاييكهاي حياطي رايج بصورت رنگي (رنگ قرمز و زرد) توليد ميشوند. براي ايجاد رنگ از رنگهاي معدني اخرا (خاك سرخ هماتيت) و گل ماش استفاده مي‌شود.

آشنايي با موزاييكهاي پليمري

مواد اصلي تشكيل دهنده موزاييك پليمري عبارتست از:
ماسه ، سيمان ، رزين (فوق روان كننده‌هاي پليمري) ، رنگدانه‌هاي شيميايي يا پيگمنت ها )دارای رنگ های مختلف از قبیل: مشکی، سفيد ، قرمز، زرد، قهوه ای ، آبي و سبز(اکسید کروم) مي‌باشند كه علاوه بر مصرف در توليد موزاييك پليمري در صنايع رنگ، پلاستیک و كاشي نيز مصرف مي‌شوند( و آب

ترکيبات پليمری و افزودنيهای شيميايی و معدني (فوق روان كننده ها و سيمان) چسبندگي بين تمام اجزاء را ايجاد كرده و مقاومت موزاييك پليمري سمنت پلاست را تامين نموده و  رنگ‌دانه‌ها كه مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش و محيطهاي قليايي مي‌باشد رنگ مورد نظر را به اين مصالح می‌دهد. ترکيبی که از اين راه به دست می‌آيد در قالب‌هايی از جنس سيليكان، ABS و لاستيك با طرحهاي بسيار متنوع ريخته می‌شود.

مزایای موزاییک پلیمری نسبت به موزاییک پرسی حیاطی رایج درایران

1- تنوع رنگ

در موزاییکهای پلیمری بدلیل امکان استفاده از رنگدانه‌های شمیایی با رنگهای متنوع ، تنوع رنگ بسیار زیاد است، ولی در موزاییکهای سنتی رنگهای قرمز و زرد بیشتر تولید می‌گرددو بدلیل آنکه از فوق روان کننده ها استفاده نمی‌شود امکان استفاده از رنگدانه وجود ندارد. رنگدانه‌های شیمیایی بسیار ریز بوده و فقط در صورت استفاده از فوق روان کننده ها می‌توان آنها رادر مخلوط پخش نمود.

2- موزاییک ضد سایش

در موزاییک ویبره ای به دلیل مقاومت پایین لایه رویی و ساب خوردن آن و همچنین استفاده از رنگدانه‌های معدنی در لایه رویه و یا رنگ موزاییک ، مقاومت سایشی کم می‌باشد. در صورت اجرای مناسب موزاییکهای سنتی ، معمولا اولین مشکل ایجاد شده در آنها فرسایش سطح آنها می‌باشد که زیبایی آنها را از بین می‌برد.

همچنین پس از فرسایش سطحی لایه زیرین در معرض دید قرار می‌گیرد که در آن از رنگ استفاده نشده است و زیبایی موزاییک دچار مشکل می‌گردد. در موزاییکهای پلیمری بدلیل استفاده از رنگدانه‌های شیمیایی مقاومت سایشی سنگ چندان کاهش نمی‌یابد. در برخی رنگه نیز حتی این مقاومت افزایش می‌یابد. خوشبختانه امکان استفاده از رنگدانه‌ها تنها با کمک این شاهکار مهندسی یعنی استفاده از فوق روان کننده‌ها فراهم شده است.

3- موزاییک ضد سرما

هر چقدر تراکم موزاییک بیشتر باشد در شرایط یخبندان مقاومتر می‌باشد. در موزاییک پرسی میزان تراکم وابسته به میزان فشار دستگاه پرس می‌باشد. در موزاییک پلیمری با افزایش درصد مواد پلیمری می‌توان به تراکم بالا دست یافت. در بتنهای خود متراکم (SCC) که با مقاومت و تراکم بسیار بالا تولید می‌شوند نیز این امکان تنها با استفاده از فوق روان کننده‌ها فراهم می‌گردد.

هم اکنون تراکم موزاییکهای پلیمری تولید شده در سطح کشور نسبت به موزاییکهای سنتی رایج بیشتر بوده و کاملا قابل تشخیص می‌باشد. برای تشخیص آن کافیست ضربه‌ای به موزاییک وارد نموده و به صدای آن گوش دهید. همچنین بدلیل امکان افزایش تراکم و مقاومت موزاییکهای پلیمری امکان تولید با ضخامت کمتر فراهم شده است که می‌تواند در پشت بام استفاده گردد. بنابراین جهت مقابله با ترک خوردن موزاییک در شرایط یخبندان، استفاده از موزاییکهای پلیمری در مناطق سردسیر بسیار توصیه می‌گردد.

4- تنوع طرح

موزاییکهای پلیمری در طرحهای بسیار متنوع تولید می‌گردد که دلیل آن روش تولید آن می‌باشد. در موزاییک سنتی بدلیل تولید به روش پرسی امکان ایجاد تنوع در طرح وجود ندارد

با توجه به طرح و رنگ متنوع موزاییک پلیمری، در صورت ترکیب با چمن امکان طراحی و اجرای فضای بسیار زیبا و دلنشین در حیاط و پشت بام فراهم می‌باشد.

جهت آشنایی با انواع موزاییک پلیمیری، محصولات موزاییک پلیمری طوس را مشاهده نمایید.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *