موزاییک چیست؟

موزاییک نوعی کفپوش می باشد که در ساخت آن از سیمان، ماسه، آب، پودر سنگ، رنگ های افزودنی و سنگ دانه استفاده شده است. تولید و ساخت موزاییک در ابعاد و طرح های مختلف صورت گرفته و شامل دو لایه می باشد: لایه زیرین یا نازین و لایه رویه یا رنگ موزاییک.

انواع روش های ساخت موزاییک

برای ساخت و تولید موزاییک از دو روش پرسی و ویبره ای استفاده می شود. در روش پرسی از اعمال فشار توسط دستگاه پرس موزاییک کمک گرفته می شود و باعث ایجاد تراکم در موزاییک خواهد شد. فشار وارد شده بسته به نوع سنگ دانه های به کار رفته در تولید موزاییک و ابعاد آن متغیر می باشد. این موزاییک ها نمونه ای از موزاییک های دو قشری بوده و حتما نیاز به ساب خوردن دارند

در روش ویبره ای برخلاف روش پرسی فشاری وجود نداشته و تراکم ایجاد شده در موزاییک با استفاده از دستگاه لرزاننده صورت می گیرد. موزاییک هایی که با این روش ساخته می شوند سطح صافی داشته و به ساب خوردن نیازی ندارند.
تنها آن دسته از موزاییک های ویبره ای که در ترکیب آن ها از سنگ های تزئینی استفاده شده است، نیاز به ساب دارند. این موزاییک ها در دسته موزاییک های تک قشری قرار می گیرند.

انواع موزاییک

انواع موزاییک در دسته موزاییک های گرانیتی و معمولی، موزاییک های ویبره ای، موزاییک شکسته و موزاییک تک لایه ای قرار می گیرند. موزاییک های گرانیتی به روش ویبره ای و پرسی تولید می شوند و در موارد مختلفی کاربرد دارند. از جمله  کاربردهای موزاییک گرانیتی می توان به استفاده از آن ها به عنون کفپوش سالن های صنعتی، پارکینگ، انبار، مدارس و کارخانه ها اشاره کرد.

موزاییک ویبره ای

موزاییک های ویبره ای همان موزاییک های تک لایه ای هستند که نیاز به ساب نداشته و برای ساخت آن ها فشاری وجود ندارد. تولید این گونه کاشی ها به این صورت است که در ابتدا مواد مورد نیاز برای ساخت کاشی با یکدیگر مخلوط شده و به اندازه نیاز درون قالب های پلاستیکی ریخته می شود
پس از انجام این کار قالب ها بر روی نوار نقاله که حالت لرزان دارند گذاشته می شوند. این لرزش باعث می شود هوا محبوس شده میان مواد از آن خارج شود و موزاییک تراکم لازم را پیدا کند. پس از انجام این کار مواد ریخته شده در داخل قالب ها به ۵ ساعت زمان برای خشک شدن نیاز دارند
. پس از خشک شدن موزاییک ها را از قالب در آورده و داخل آب قرار می دهند و سپس نسبت به دسته بندی آن ها اقدام می کنند.

موزاییک شکسته

تولید این موزاییک  همانند موزاییک های گرانیتی و معمولی می باشد. تنها تفاوت آن ها در مدت زمان لازم برای خشک شدن و نحوه ساب خوردن آن ها می باشد. دستگاه ساب این گونه موزاییک ها به گونه ای است که به جای سنگ سمباده از فرچه های سیمی استفاده می شود. در زمان ساب دادن این گونه موزاییک ها آب با فشار بر روی آن ها پاشیده می شود.

موزاییک تک لایه ای

موزاییک های تک لایه ای نمونه ای از موزاییک های کم وزن بوده و به همین خاطر انتخاب خوبی برای استفاده در ساختمان های چند طبقه می باشد. در تولید این گونه موزاییک ها از سنگ دانه های بسیار ریز استفاده می شود. در موزاییک های تک لایه قسمت زیرین وجود ندارد.

انواع موزاییک بر اساس شکل ظاهری

موزاییک ها بر اساس شکل ظاهری و سطح رویه آن ها به نمونه های مختلف تقسیم بندی می شوند که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

موزاییک سنگ دار

در تشکیل سنگ رویه این گونه موزاییک ها از سنگ های تزئینی استفاده می شود و به سه شکل شسته، صاف و شیاردار در بازار یافت می شوند. موزاییک های سنگ دار بر اساس سایز و قطر دانه های سنگی به ۵ گروه تقسیم بندی می شوند.

موزاییک شسته

موزایی های شسته به آن دسته از موزاییک هایی گفته می شود که بر روی سطح آن ها دانه های شن برجسته مشاهده می شود.

موزاییک پلاکی

سطح رویه موزاییک های پلاکی به گونه ای است که در سطح رویه آن ها از مصالح ساختمانی سخت و صیقل پذیر وجود دارد.

موزاییک شیاردار

همان گونه که از نام این گونه موزاییک ها مشخص است، سطح رویه آن ها دارای فرورفتگی و برجستگی می باشد. از  این مدل موزاییک برای پیاده روها استفاده می شود.

موزاییک سیمانی

موزاییک های سیمانی به آن دسته از موزاییک هایی گفته می شود هیچ گونه سنگ دانه تزئینی بر روی سطح آن ها وجود نداشته و شکل ظاهری رویه آن ها ساده و تنها دارای شیارهایی می باشد.

نکات پایانی

آن چه که در این مطلب از شهر موزاییک طوس  به بیان آن پرداختیم، ارائه نکات جامع درباره موزاییک و انواع آن می باشد. موزاییک کاری و نصب موزاییک یکی از متداول ترین کارهایی است که در ساختمان سازی انجام می شود. از این رو آشنایی با آن می تواند در انتخاب نمونه مناسب به افراد کمک کند
جهت آشنایی بیشتر با انواع موزاییک پلیمری محصولات شهر  موزاییک  طوس را مشاهده نمایید

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *