جدول خیابانی

در جوامع امروز شهر سازی و محوطه سازی یکی از مهم ‌ترین مسائل روز جامعه برای زیبا سازی شهر ها می باشد. از همین جهت تاکید ویژه ‌ای بر روی جدول های ‌خیابانی که به واسطه آن ‌ها دو محیط از هم مجزا می ‌شوند، وجود دارد.

در این مقاله قصد داریم برای شما در رابطه با جدول‌ های خیابانی صحبت کنیم و از اهمیت و کاربرد این جداول در شهرسازی و زیباسازی شهر مطالب مفیدی در اختیار شما قرار دهیم. جدول‌ های بتنی یا همان جدول خیابانی که از جنس بتن ساخته می شوند بسیار مورد استقبال قرار گرفته اند.

در ادامه قصد داریم روش ساخته شدن این جداول، مزایا و معایب آن ‌ها و کارایی که برای زندگی امروز دارند را برایتان عنوان کنیم. به ‌طورکلی هر ساله به دلیل این ‌که جدول‌ های خیابانی بتنی دوام بسیار پایینی دارند و زود تخریب می شوند که می‌‌توان از عوامل مخرب آن ‌ها سولفات ‌ها، دوره های یخبندان، آب شدگی تبلور نمک ‌ها و غیره را نام بردمشمول هزینه ‌های بسیار بالایی برای سازمان ‌های مختلف شهری می باشد و باعث می ‌شود که هزینه ‌های گزافی در رابطه با جدول ‌های خیابانی پرداخت شود.

به همین جهت قصد داریم با آشنایی با روش ‌های مختلف تولید و دسته ‌بندی مناسب این جدول‌ های خیابانی برای شما، کمک ویژه‌ ای به انتخاب صحیح و درست شما برای استفاده از جدول‌ های خیابانی داشته باشیم.

جدول های خیابانی چیست؟

این جدول ها که از جنس بتن ساخته می شوند، یکی از پر استفاده ترین و محبوب ‌ترین کالا های جنس بتن می باشند که در قسمت شهر سازی و زیبا سازی بسیار مؤثر و تأثیرگذار هستند. همان‌ طور که از اسم این جداول مشخص است، برای مرز بندی بین دو محیط مجزا از هم از جدول های خیابانی بتنی استفاده می شود. اکثر کاربرد این جدول ها برای محوطه‌ سازی زمین ‌های مختلف و محیط های شهر سازی، فضای سبز، پارکینگ، خیابان و غیره می ‌باشد. از همین جهت از اهمیت ویژه ‌ای برخوردار هستند.

جدول‌ های خیابانی دارای دسته ‌بندی ‌های مختلفی هستند که می ‌‌تواند به واسطه آن ‌ها روش ‌های ساختن این جدول های تغییر کند. به طور کلی دو نوع متفاوت از جدول های خیابانی وجود دارد که در ادامه قصد داریم انوع آن و روش‌ های ساخت جدول‌ های بتنی در انواع مختلف را برایتان شرح دهیم.

 روش اول: روش سنتی

در روش سنتی ابتدا بتن‌ های مورد نیازی که برای مصرف این جدول ‌های خیابانی لازم می باشد، در درون قالب ریخته می شوند تا به واسطه آن بتوان جدول‌ های خیابانی را تشکیل داد.

بعد از گذشت زمانی معین می ‌‌توان قالب‌ هایی که درون آن ‌ها بتن ریخته شده است را باز کرد و بعد از عملیاتی که بر روی آن‌ ها انجام می‌شود و مناسب جدول ‌های خیابانی می ‌شوند، می‌‌ توان این قطعه بتنی را برای نصب حاضر نمود.

البته لازم است بدانیم که در روش اول ( سنتی ) برای این ‌که دوام این جدول‌ های خیابانی بیش تر و مستحکم تر باشد، باید توجه ویژه ‌ای به میزان آب و سیمانی که برای تشکیل این بتن لازم است، کرد. باید دانست که میزان سیمان به آب باید به گونه ای باشد که درصد سیمان آن به نسبت آب بیش تر باشد تا از این جهت مقاومت این جدول ‌های خیابانی جنس بتنی را بالا برد.

هنگامی که میزان آب به نسبت سیمان کمتر باشد، به واسطه مواد افزودنی روان ‌کننده جدول‌ های خیابانی می توانند قابل دسترسی باشند. روش سنتی جدول خیابانی به این گونه می باشد که  به طور کلی برای این‌ که بتوان دوام آن‌ ها را دو برابر کرد و در زمان یخبندان و برف و هوای بسیار سرد از آب شدگی این مواد جلوگیری کرد، باید از مواد حبا ب زا استفاده لازم را به عمل آورد.

روش دوم: روش پرسی

روش دوم یعنی پرسی نیز به دو دسته دیگر تقسیم می ‌شود که در ادامه برای شما توضیحاتی در رابطه با آن می‌دهیم:

روش فول پرس:

در روش پرسی ابتدا به همان نحوه که در روش سنتی بتن در قالب ریخته می شد و بعد از مدتی قالب باز می شد، پیش می رویم، اما با این تفاوت که بعد از این ‌که مواد مورد نظر یعنی بتن در روی قالب ریخته شد به واسطه یک دستگاه پرس تحت فشار قوی قرار می‌گیرند و از این جهت فشرده سازی می شوند تا آب از هسته مرکزی بتن ها و قالب و پوسته آن بیرون بریزد و تمامی جنس جدول خیابانی از بتن خالص باشد. یعنی به طور کامل فشرده ‌سازی می‌شود که به آن روش پرسی می‌گوییم.

از این جهت مقاومت این نوع جداول بسیار بالا می باشد، زیرا به واسطه فشرده ‌سازی که انجام شده آب در میان آن وجود ندارد و تمامی حجم قالب از بتن می باشد، همچنین این جدول ‌ها در منطقه ‌های سردسیر که با یخ‌بندان رو به رو هستند و هوای بسیار سردی دارند، موجب ترک زدن و باز شدن نمی ‌شود، زیرا پوسته و هسته آنها، عاری از آب می‌ باشد و مواد خالص به کار رفته است. از همین جهت مقاومت بسیار بالایی در هوای سرد دارند.

روش وکیوم پرس:

در روش وکیوم پرس نیز همانند روش قبل بتن‌ ها در زیر دستگاه و تحت فشار قرار می‌گیرند، اما در روش وکیوم پرس میزان نیرویی که باعث فشار بر روی بتن ها و جدول‌ های خیابانی می شود مقداری کمتر بوده و به واسطه آن فقط آبی که در پوسته جدول قرار دارد تحت فشار قرار می گیرد و خارج می ‌شود و هسته آن هنوز هم حالت خمیری و خیس خود را دارد.

در واقع تفاوت اصلی آن با روش فول پرس این است که میزان فشار دستگاه پرس بر روی آن کمتر می باشد که ما پیشنهاد می‌کنیم اگر در آب ‌و هوای سرد و یخبندان قصد دارید از جدول ‌های خیابانی استفاده کنید از جدول هایی که با روش وکیوم پرس ساخته شده ‌اند استفاده نکنید، زیرا آب در هسته این جدول ‌ها وجود دارد و مانع مقاومت بیشتر آن ها می باشد و در آب ‌و هوای گرم سازگارتر و مناسب‌ تر هستند.

کاربرد های مختلف جدول ‌های خیابانی چیست؟

جدول‌ های خیابانی کاربرد های بسیار مهم و نقش به سزایی بر روی شهرسازی و محیط پیرامون ما دارند. از همین جهت قصد داریم کاربرد هایی که این جدول‌ ها ممکن است بر روی زیبا سازی شهر داشته باشند، بیان کنیم:

از این جدول ‌ها می‌‌توان به ‌‌عنوان یک جدا کننده برای سطح خیابان از پیاده‌ رو استفاده بسیار مفیدی به عمل آورد. هم چنان جدول‌ های خیابانی که به واسطه بتن ساخته شده ‌اند می‌ توانند به یک جدا کننده بسیار منحصر به ‌فرد برای فضای سبز و خیابان باشند.

کانال ‌سازی حاشیه ‌ای که در سطح شهر مشاهده می‌ کنیم و خیابان‌ های اطراف را جلوه زیبایی داده ‌اند که این اعمال به واسطه جدول ‌های خیابانی انجام شده‌ است. یکی دیگر از کاربرد های جدول های خیابانی برای آبرو و کانیو خیابانی می‌ باشد که به‌ صورت کتابی و یک طرف ممکن است، استفاده شود.

همچنین از جدول‌ های خیابانی می ‌‌توان به ‌‌عنوان یک جدا کننده محوطه پارک‌ ها و باغ‌ ها استفاده لازم را به عمل آورد. حتماً در پمپ بنزین ‌ها سکوهای پمپ بنزین توجه شما را جلب کرده است. باید بگوییم با استفاده از جدول ‌های خیابانی که از طریق بتن ساخته می شود می‌‌توان سکوهای پمپ بنزین را نیز ایجاد کرد.

مسلماً در پارک ‌ها و مناطق تفریحی سکوهایی برای تفریح گاه و آلاچیق ساخته شده ‌اند را، بسیار دیده اید. از همین جهت می‌‌توان از جدول ‌های خیابانی در کانکس ها، آلاچیق ها و سکوهای تفریحی پارک ها استفاده بهینه‌ ای داشت. سنگ‌ فرش ‌های بتنی نیز نمونه دیگری از کاربرد جداول خیابانی می‌تواند باشد که از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.

پس به طور کلی می توان از کابردهای جدول های خیابانی موارد زیر را نام برد:

کانال سازی حاشیه ای

آبرو و کانیو به صورت کتابی و یک طرفه

جدا کننده محوطه پارک و باغ

سکو سازی برای پمپ بنزین ها

سنگ فرش های بتنی، جدول های خیابانی، بلوک سبک

جدا کننده ی خیابان ها از پیاده رو

جدا کننده ی فضای سبز از خیابانسکو های تفرجگاهی، آلاچیق و کانکسایجاد زهکش یا ایجاد کردن جوی آب

جدا کردن مسیر به صورت فیزیکی یا ظاهری

برای مشاهده انواع جدول های سیمانی به سایت شهر موزاییک طوس  مراجعه نمایید .

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *